دانلود<تحقیق مكان يابي اراضی بایر با پتانسیل شهرک سازی>

تحقیق مكان يابي اراضی بایر با پتانسیل شهرک سازی,مبانی نظری مكان يابي اراضی بایر با پتانسیل شهرک سازی,پیشینه تحقیق مكان يابي اراضی بایر با پتانسیل شهرک سازی,ادبیات نظری مكان يابي اراضی بایر با پتانسیل شهرک سازی,مقاله مكان يابي اراضی بایر با پتانسی,,, تحقیق مكان يابي اراضی بایر با پتانسیل شهرک سازی با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان تحقیق مكان يابي اراضی بایر با پتانسیل شهرک سازی. هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

توضیحات:دانلود تحقیق با موضوع مكان يابي اراضی بایر با پتانسیل شهرک سازی،
در قالب doc و در 21 صفحه، قابل ویرایش.

بخشی از متن:مکانیابی به روشهای مختلفی انجام شده است. روشهای سنتی مکانیابی مشکلات زیادی اعم از زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی، زیربنایی و غیره با خود بهمراه داشته است. امروزه با استفاده از روشهای مکانیابی پیشرفته GIS بسیاری از مشکلات روشهای سنتی یا به عبارتی روشهای آزمون خطا کاسته شده است.
2-1-1 روشهای سنتی
برای داشتن یک تصمیم گیری بهتر جهت انتخاب سایتهای مناسب سکونت، جمع آوری و تحلیل اطلاعات، درباره ی پارامترهای مختلفی مانند نوع خاک، شیب، میزان آب موجود، زمین در دسترس، نزدیکی به جاده و نزدیکی به شبکه فاضلاب، دور بودن از مناطق صنعتی و ... مورد نیاز است.
اغلب روشهای متداول که امروزه در ایران برای انتخاب سایتهای مسکونی بکار گرفتهمی شود روشهای دستی است که عموماً بسیار زمان بر و طاقت فرسا است. با توجه به این واقعیت که اطلاعات مربوطه عموماً در فرمت داده های متغیر و مقیاسهای مختلف در دسترس هستند بنابراین یک نیاز اساسی است که از ابزارها و فناوریهای مدرن مانند GIS در این امر استفاده کنیم.
انتخاب سایتهای مسکونی نیازمند قیدهای متعددی برای حفظ ساکنین از خطرات متفاوت می باشد. به عنوان مثال سایت انتخاب شده نباید از اراضی پست انتخاب شود. شیب زمین خیلی زیاد نباشد، جهت جغرافیایی مناسب باشد و مانند اینها، از یک طرف با افزایش این قیدها و زیاد شدن تعداد عواملی که بایستی در انتخابسایتهای مسکونی درنظر گرفته شود و از طرف دیگر زمان بر بودن روشهای سنتی و دستی و کاهش دقت به علت جنرالیزه کردن های ضروری و حذف کردن و صرف نظر کردن های لازم در آن امروزه ضرورت استفاده از تکنولوژیهای پیشرفته و نوین مانند سامانه اطلاعات جغرافیایی بیش از پیش احساس می شود.
بطور سنتی استفاده کنندگان هم در انتخابهای روزمره برای انتخاب مناطق مسکونی با ارزیابی و وزندهی معیارهای مختلف وارد عمل می شوند. معیارهایی مانند دسترسی به محل کار، مرکز خرید و مراکز آموزشی، کیفیت همسایگی زندگی، در دسترس بودن خدمات عمومی، به همراه معیارهای مرتبط با هزینه ها شامل قیمت خانه، مالیات، هزینه حمل و نقل، نهایتاً ویژگی های سکونت مانند سن ساختمان، تعداد اتاق هاو نوع کاربریها مورد ارزیابی قرار گرفته و بدین ترتیب گزینه های بهینه تر و مناسب تر ارزایابی و مشخص می شوند. مدلهای تئوریک مناطق شهری، اغلب جمعیت مصرف کنندگان برای خدمات عمومی، در دسترس بودن، و خصوصیات سکونت است این عوامل جذب می توانند به عنوان یک مبنا برای آنالیزهای عملی استفاده شوند.
2-1-2 مروری بر روشهای مبتنی بر سیستم اطلاعات جغرافیایی برای تجزیه و تحلیل تناسب استفاده از زمین
روشهای مبتنی بر سیستم اطلاعات جغرافیایی برای تجزیه و تحلیل تناسب استفاده از زمین، از روشهای دستی تکنیک های هم پوشانی استفاده شده توسط معماران منظر در آمریکا در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قر بیستم منشأ گرفته اند. McHARG (1969)تکنیک های هم پوشانی را با ارائه یک روش هم پوشانی کارتوگرافی توسعه داد. این روش به طور گسترده به عنوان یک پیشرو از روش کلاسیک هم پوشانی در سیستم اطلاعات جغرافیایی به رسمیت شناخته شد. تحلیل متناسب استفاده از زمین را می توان در سه گروه عمده از رویگردهای مبتنی بر سیستم اطلاعات جغرافیایی طبقه بندی کرد: الف) هم پوشانی نقشه ها به کمک کامپیوتر، ب) روشهای ارزیابی چند عامله و ج)روش هوش مصنوعی ( محاسبات نرم ویا محاسبات زمینی)، که خلاصه ای از ویژگی های برخی از این روشها در زیر ذکر می شود.
و . . .

فهرست مطالب:2-1سابقه و پیشینه تحقیق
2-1-1 روشهای سنتی
2-1-2 مروری بر روشهای مبتنی بر سیستم اطلاعات جغرافیایی برای تجزیه و تحلیل تناسب استفاده از زمین
2-1-2-1 هم پوشانی به کمک رایانه
2-1-2-2 روشهای هوش مصنوعی
2-1-2-3 تکنیک های منطق فازی
2-1-3 تحقیقات مرتبط
2-1-4 جمع بندی نظرات
2-1-5جنبه جدید بودن و نوآوری در تحقیق
2-2 سیستم های اطلاعات مکانی(GIS) و نقش آن در مکانیابی
2-2-1 GISو ضرورت بکارگیری آن در مکانیابی اراضی
2-2-2 مکانیابی و معیارهای مطلوبیت مکانیابی اراضی
2-3 روشهای تحلیل تصمیم گیری چند معیاره مکانیابی SMCDA
2-3-1 روش تصمیم گیری چند معیاره فرآیند تحلیل سلسله مراتبی(AHP)
2-3-1-1 اصول فرآیند تحلیل سلسله مراتبی
2-3-1-2 مزایای فرآیند تحلیل سلسله مراتبی
2-3-1-3 فرآیند تحلیل سلسله مراتبی در یک نگاه
2-3-1-3-1 ساختن سلسله مراتبی
2-3-1-3-2 محاسبه وزن
2-3-1-3-3 سازگاری سیستم
2-3-2 مشکلات پیاده سازی MCDM در GIS
رفرنس داردمنابع دارد